Kolumny

Aktywne filtry

Jednym z najważniejszych i praktycznie obowiązkowych elementów w systemie audio-wideo są wzmacniacze, amplitunery oraz kolumny głośnikowe. Ostanie z tym elementów powinny być dobierane do konkretnego pomieszczenia. Tylko odpowiedni dobrany głośnik nie zepsuje efektu brzmieniowego. Kolumny wyróżniają się swoją wielkością, którą producenci podają w litra. Bardziej miarodajne są jednak wymiary zewnętrze, które warto sprawdzić przed zakupem. 

Podział kolumn głośnikowych

Obudowa kolumn głośnikowych nie pełni jedynie funkcji estetycznie. Jej głównym przeznaczeniem jest wytworzenie odpowiedniego ciśnienia akustycznego. Obudowa jest niezbędna do wytworzenia dźwięków, bez niej prawie żaden głośnik nie byłby w stanie wytworzyć niskich tonów.

Popularne rodzaje kolumn

Najpopularniejszym rodzajem obudowy jest kolumna z obudową bas refleks. W przedniej lub tylnej części skrzyni posiada otwór, dzięki czemu kolumna dobrze przetwarza niskie tony. Rozwiązaniem bardzo zbliżonym do bas refleks jest kolumna z membraną bierną . Różni je budowa - zamiast otworu w skrzyni, membrana głośnikowa jest pozbawiona magnesu i cewki. Eliminuje to ryzyko pogorszenia jakości dźwięku oraz powstawania rezonansów obudowy. 

Najrzadziej spotykanymi rozwiązaniami są kolumny z otwartą i zamkniętą obudową. W obudowie otwartej głośnik zamontowany jest w tzw. przegrodzie. Otwarta zabudowa pozwala wyeliminować powstawanie niepożądanych rezonansów. Wadą rozwiązania jest ograniczona zdolność przetwarzania niskich częstotliwości. Jest to rzadko stosowany typ obudowy w głośnikach do użytku domowego. W przypadku obudowy zamkniętej w tylnej części przetwornika występuje całkowita izolacja akustyczna. Przez to kolumna ma niską sprawność. Ponadto, zgromadzone w tylnej części membrany powietrze ma wpływ na pracę głośnika. To wszystko sprawia, że kolumny tego typu są rzadko wykorzystywane.