Przewody

Aktywne filtry

Jednym z rodzajów przewodów są kable elektryczne. Zbudowane są z jednej lub wielu izolowanych żył (miedzianych lub aluminiowych), umieszczonych wewnątrz ochronnej powłoki, odpornej na czynniki zewnętrzne, np. wilgoć. Wszystkie przewody elektryczne są znakowane odpowiednimi symbolami.

Przewody elektryczne wykorzystuje się do stworzenia elektrotechnicznego systemu w każdym budynku. Za ich pomocą prąd jest rozprowadzany po całej konstrukcji i wszystkich punktów poboru energii. Bardzo istotne są przewody doprowadzające energię elektryczną do gniazdek elektrycznych oraz stałych elementów oświetlenia.

Rodzaje przewodów elektrycznych

Na każdym kablu elektrycznym może odnaleźć jego oznaczenie, np. YDY 3 x 2,5. To oznaczenie informuje, że jest to przewód o miedzianych żyłach jednodrutowych (D), w powłoce polwinitowej (Y) oraz izolacji z polwinitu zwykłego (Y). Oznaczenia przewodów mogą być bardziej rozbudowane, określając materiał żyły, materiał powłoki zewnętrznej, materiał izolacji, budowę żyły, materiał osłony oraz dodatkowe informacje.

Przewody elektryczne można podzielić na kable przenośne oraz instalacyjne. Pierwsze z nich to przewody, za pomocą których można podłączyć różne urządzenia do gniazdka elektrycznego. Przewody instalacyjne są wykorzystywane do tworzenia instalacji elektrycznej.