Filtruj według

Cena

Cena

  • 1 699,00 zł - 35 990,00 zł

Marka

Marka

Amplitunery kina domowego

Aktywne filtry

Kino domowe to wiele systemów umożliwiających odtwarzanie filmów w domu. Rodzaj kina domowego zależy w dużej mierze od preferencji użytkownika, jego budżetu oraz dostępnej przestrzeni. Sercem każdego zestawu kina domowego jest amplituner, którego podstawową funkcją jest przetwarzanie wielokanałowego dźwięku. Najważniejszymi parametrami przy wyborze tego urządzenia jest liczba kanałów audio oraz obsługiwane kodeki dźwięki.

Liczba obsługiwanych kanałów audio

Różne modele amplitunerów różnią się liczbą obsługiwanych kanałów. Standardem są dwa frontowe z przodu oraz dwa efektowne z tyłu wraz centralnym głośnikiem (amplituner 5.1.). Zaś amplituner 7.1. może być rozbudowany o dodatkowe dwa głośniki efektowne. Może to być ważne dla posiadaczy fizycznych nośników dźwięku, ponieważ na płytach DVD dźwięk znajduje się w standardzie 5.1. Aby rozszerzyć go do np. 9.1. potrzebny jest podzespół amplitunera AV. 

Liczba obsługiwanych kodeków dźwięku

Popularność ampltunerów AV rozpoczęła się wraz z pojawieniem się płyt DVD. Zawarta w nich ścieżka dźwiękowa jest w formacie cyfrowym, a do jej odtworzenia potrzebny jest amplituner kina domowego. Kodeków audio do przetwarzania wielokanałowego dźwięku jest wiele. Najpopularniejsze z nich to: Dolby Digital Plus, Dolby Digital EX, Dolby Pro Logic.  Oczywiście najlepiej jest, jeśli amplituner obsługuje jak najwięcej kodeków. Dla podstawowego standardu 5.1. obsługującym go kodekiem jest Dolby Digital, zaś w przypadku standardu 7.1. potrzebny jest format Dolby Digital Plus.